Nebude se zajímat to jak fonty vypadají, ale o to jak se ukládají.
Nebudu zasahovat do moc velkých detailů, podíváme jen na tři obecné principy ukládání. Jak jsem již zmínil jsou tři základní a pak ještě pár, ale to jsou jen složeniny z těchto.
Rastrové
Jako první digitální písma vznikla rastrová. Jsou jednoduchá, jak na vytvoření tak i na práci s nimi, ovšem nejsou příliš vhodná na pokročilejší nároky na vzhled. Používali se hlavně na terminálech a později na malých informačních LCD displejích, zkrátka tam kde jde i informace a na vzhled se moc nekouká.
Tyto písma jsou ukládaná jako rastrové obrázky. Díky tomu je toto písmo stále stejné a lze ho upravovat jen velmi těžko. Na tento problém narazila i firma Apple při vývoji počítače Lisa, proto se pro vyřešení tohoto problému spojily s firmou Microsoft, a vytvořili formát fontů TrueType, který byl a stále je používán v systémech obou společností, ovšem soubory nelze zaměnit z důvodu, že v systému Windows jsou s koncovkou .ttf a v OS X s .dfont.
Konturové
Písma která jsou uložena ve vektorové podobě. Jsou uložená jen jako obrys a umožňuje tak zachytit velmi jemné detaily. Tato metoda je dnes asi nejpoužívanější i přes sou náročnost při tvorbě a zobrazování, ale zato má vynikající kvalitu. Proto je ve většině systémech (hlavně v novějších Windows) vykreslovány metodou, při které jsou převedeny do rastrové podoby, v té podobě jaké je požadováno a tyto rastrové kopie jsou používány k samotnému vykreslování, při této metodě je méně namáhán procesor, ale za cenu využití větší paměti RAM.
Čárová
Tato písma jsou stejně jako konturová v podobě vektorů, ovšem využívají k vykreslování vlastnosti vektorů. Pro pro vytvoření znaku je zapotřebí jen několik vektorů s různými vlastnostmi, jako je například: tloušťka, zakončení vektoru a další speciální vlastnosti. Z důvodu své jednoduchosti jsou hojně používány hlavně v zařízeních s poměrně malým výkone, jako například mobilních telefonech.
Projekt Black_Dog bude využívat vlastní metodu ukládání v čárové metodě, kterou jsem si vybral pro její nízkou náročnost.
Nyní dodělávám aplikaci na tvorbu těchto fontů, která bude ihned po dokončení zveřejněna.